Banány - fairtrade (bedna 5 kg)

476

bez DPH 15%: 425 Kč

Dostupnost:
Na skladě
Certifikace:
EG
Země původu:
Dominikánská republika


Popis

Banán (Musa paradisiaca)

 

Banán je bobule, která je plodem banánovníku, což je největší bylina světa. Jeho název pochází z arabského slova "banan", což znamená prst. Botanické druhy jemu podobné jsou známé zhruba 10 000 let. Existuje řada kultivarů, přičemž nejznámější v Evropě jsou ovocné banány.  V tropech se ovšem pěstuje ještě skupina tzv. zeleninových banánů, neboli plantejnů, které obsahují velké množství škrobu a jsou v syrovém stavu nepoživatelné. Nejčastěji se smaží, vaří nebo pečou a slouží jako hlavní jídlo nebo příloha. V podstatě nahrazují naše brambory a pro tamní obyvatelstvo mají mnohem větší význam než banány ovocné. Z ovocných banánů je k nám většinově dovážena odrůda Cavendish, která se vyznačuje žlutou slupkou, ale existuje například i červený, jablkový nebo baby banán. 

Nám známé druhy banánů se rozmnožují vegetativně, tudíž nemají semena, divoké odrůdy jsou naopak semen plné.

Zralé banány obsahují 75% vody, 22% sacharidů, vitamín A a C, vitamíny skupiny B, draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, zinek, mangan, fosfor, molybden a vlákninu, díky které podporují zažívání a vylučování toxických látek z organismu, též snižují vysoký krevní tlak 

a hladinu cholesterolu v krvi. Jsou výborným rychlým zdrojem energie a posilují organismus nejen v době nemoci a během rekonvalescence. Chrání kardiovaskulární systém, zklidňují nervy a podporují kvalitní spánek.

 

Použití:

Banány jsou výborné jen tak samotné nebo v ovocných salátech. Své uplatnění najdou při zdobení moučníků, ve zmrzlinových pohárech, koktejlech, dortech nebo jako ingredience při přípravě masa. Můžeme je péct, grilovat či flambovat.

 

Skladování:

Banány jsou citlivé na nízké teploty, proto je nikdy neskladujeme v lednici, jinak by zčernaly a ztratily na kvalitě. Ideální teplota je kolem 10°C. Nezralé banány necháváme dozrát při pokojové teplotě – zralý banán neobsahuje žádná zelená místa, je žlutý a na slupce se začínají objevovat hnědočerné skvrny.

Štítky

Odběr novinek
Přihlásit / Odhlásit

Potvrdit ZDE nebo ENTER

BioBedny.cz

Vyzkoušejte jedinečnou nabídku vysoce kvalitního ovoce a zeleniny. Vše v prvotřídní bio kvalitě. Přinášíme Vám to nejlepší na evropském trhu. Vše s certifikací od ověřených zdrojů. Dovolujeme si tvrdit, že na českém a slovenském trhu jsme bezkonkurenční.

Kontaktujte nás

+420 602 212 069
biogurmania@email.cz

Facebook